24-01-2019 13:02
110
MGC Uğur Mumcu’yu andı
Mersin Gazeteciler Cemiyeti (MGC) gazeteci-yazar Uğur Mumcu’nun 26. ölüm yıl dönümü nedeniyle bir anma etkinliği düzenledi.


Mersin Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Demirtaş ve bir grup gazeteci 24 Ocak 1993’te bombalı suikast sonucu hayatını kaybeden gazeteci Uğur Mumcu’yu Atatürk Parkı’nda bulunan anıtı önünde andı. Mersin Gazeteciler Cemiyeti (MGC) tarafından düzenlenen anma etkinliğine birçok gazeteci ilgi gösterirken MGC Başkanı Turgay Demirtaş, “Araştırmacı- gazeteci yazar Uğur Mumcu’yu ölümünün 26.yıl dönümünde anıtı önünde rahmetle anıyoruz. Yaşamını yitirmiş olan diğer gazetecileri de bu vesileyle rahmetle anıyoruz.” dedi.

Ardından eski Mersin Gazeteciler Cemiyeti Başkanlarından Ahmet Ünal da söz alarak, Uğur Mumcu anmasını geleneksel hale getirdikleri için MGC’ye teşekkür etti. Konuşmasına Uğur Mumcu’yu anlatarak devam eden Ünal, “Bugün burada bir faninin fiziksel bedenini anmıyoruz. Burada yaşamını bu ülke insanına, Anadolu halkına, Türkiye’nin bağımsızlığına, kalemini satmayan kendini aydınlığa adamış, namuslu bir yurtseveri anıyoruz. Uğur Mumcu, Mustafa Kemal Cumhuriyeti, bağımsız Türkiye Cumhuriyeti, Kuvayı Milliye savunucusuydu. Anadolu Cumhuriyeti dünyaya örnek bir cumhuriyettir. Uğur Mumcu da o cumhuriyetin yılmaz savunucusuydu. O terörün her türlüsüne karşı çıktı. Cemaatlerin bu ülkeyi nerelere getirebileceğini dün Rabıta kitabında yazdı.” dedi.

 Mumcu ile ilgili küçük bir anısını da anlatan Ahmet Ünal şunları dile getirdi: “1970’li yıllarda 18 ay süren bir grevimiz vardı. Kalemini satmış hiçbir gazete bizim grevimizden bahsetmiyordu. Sadece Uğur Mumcu bizimle ilgili tekellere karşı verdiğimiz o haklı mücadelemizi anlatan bir yazı yazdı ve bizim grevin kazanmasında o yazının, Uğur Mumcu ve Cumhuriyet Gazetesi’nin çok önemli bir etkisi oldu.”

Etkinlik gazetecilerin Uğur Mumcu anıtına çiçek bırakmasıyla sona erdi.


( 110 Okunma )